Co warto wiedzieć o licencji Creative Commons?
2018-06-04
To jedna z lepszych alternatyw dla opłat, które uderzają w kieszeń przedsiębiorców ze względu na ZAIKS, ZPAV i inne tego typu organizacje. Rozwiązanie o tyle ciekawe, że pozwala wyraźnie ograniczyć koszta, przy jednoczesnym sporym wpływie na charakter i formę odtwarzanych treści. Licencja creative commons to bardzo przyjazna dla odbiorcy forma odtwarzania.
To znacznie prostsze i mniej ostre prawo autorskie. Organizacja pozarządowa CC powstała w Stanach Zjednoczonych w roku 2001. łącznie opracowane zostało przez nią sześć różnych licencji. Mają one zasadniczy cel – godzić ochronę części praw autorów – na przykład utworu muzycznego, ale nie tylko, z jednocześnie zachowanym bardzo swobodnym i szerokim dostępem odbiorców do tej konkretnej formy twórczości.
Licencja CC różni się o d standardowej – copyright tym, że prawa mają tu zastrzeżenie wyłącznie częściowe. Czyli utwór muzyczny na licencji CC możemy wykorzystywać w bardzo szerokim spektrum obszarów, bez konieczności pytania o zgodę osoby, która jest odpowiedzialna za stworzenie i formę utworu.
Warianty licencji Creative Commons
Sześć wariantów, które są podstawowe oraz wersja oznaczona jako CC0. W niej – autor całkowicie zrzeka się wszelkich praw, które przysługują mu jako twórcy konkretnego utworu. Trzy licencje mają w swojej treści zapisy na temat użytkowania wyłącznie w celach niekomercyjnych. Czyli takich, których efektem nie będzie osiąganie zysku w formie finansowej.
CC-BY-NC, CC-BY-NC-SA oraz CC-BY-NC-ND) – właśnie tych trzech konkretnych licencji nie możemy odtwarzać z nastawieniem biznesowym. Jednak pozostałe licencje, już dopuszczają taką możliwość. Czyli można utwór wykorzystać jako podkład muzyczny, w różnych lokalach usługowych. Mogą to być pojedyncze sklepy, całe centra handlowe i całe mnóstwo innych miejsc, które bezpośrednio wiążą się z prowadzeniem działalności gospodarczej. W praktyce oznacza to, że będziemy mieli do czynienia z naprawdę ogromnym polem do popisu, jeśli chodzi o wykorzystanie tych licencji. Są one oznaczone symbolami: CC-BY, CC-BY-SA, CC-BY-ND oraz CC0, wspomniana już wcześniej w tekście.