Co warto wiedzieć o licencji Creative Commons? 2018-06-04 To jedna z lepszych alternatyw dla opłat, które uderzają w kieszeń przedsiębiorców ze względu na ZAIKS, ZPAV i inne tego typu organizacje. Rozwiązanie o tyle ciekawe, że pozwala wyraźnie ograniczyć koszta, przy jednoczesnym sporym wpływie na charakter i formę odtwarzanych treści. Licencja creative commons to bardzo przyjazna dla odbiorcy forma odtwarzania. To znacznie prostsze i mniej ostre prawo autorskie. Organizacja pozarządowa CC powstała w …
Czy muzyka rzeczywiście nakręca sprzedaż? 2018-06-04 Od kiedy w Polsce zaczęto pobierać opłaty za publiczne odtwarzanie muzyki, środowisko handlowców podzieliło się na dwie grupy – pierwsza uznała, że muzyka rzeczywiście wpływa na ich wyniki i wykupiła licencję ZAIKS lub sięgnęła po muzykę udostępnianą na darmowych licencjach, druga natomiast postanowiła wyłączyć odtwarzacze w swoich lokalach. Zastanówmy się, która grupa lepiej na tym wyszła? Eksperyment Millmana Pierwsze eksperymenty dotyc…
Czym jest STOART? 2018-06-04 Na terenie Polski działa kilka organizacji, których zadaniem jest ochrona praw autorskich. Jedną z najważniejszych i zarazem działających najprężniej jest Związek Artystów Wykonawców STOART. Czym właściwie zajmuje się ta organizacja, jakie są jej kompetencje i w jakim właściwie celu istnieje? Status STOART nie jest organem rządowym, ale stowarzyszeniem, należy jednak w tym miejscu zaznaczyć, że jego status jest wyjątkowy. Działa nie tylko…
ZAIKS – historia, cele zadania 2018-06-04 Choć nazwa ZAIKS silnie medialnie obecna jest od mniej więcej ćwierć wieku, historia tej organizacji niedługo liczyć będzie równe 100 lat. To najbardziej znana i najstarsza w Polsce organizacja zbiorowego zarządzania prawami autorskimi. Początki ZAIKS-u Za powstanie Związku Autorów i Kompozytorów Scenicznych, jak rozwija się skrót ZAIKS, czyli jednej z kilku obecnie istniejących organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi w nasz…
Muzyka bez opłat, bez praw autorskich 2018-06-04 Korzystanie z darmowej muzyki wcale nie musi oznaczać, że łamiemy prawo i jesteśmy piratami fonograficznymi. Ponieważ obok źródeł płatnych, wymagających opłat i podpisywania szczegółowych umów, istnieje mnóstwo miejsc, w których możemy znaleźć odpowiednią dla nas muzykę nie płacąc za to ani grosza. Open source i Creative Commons - darmowa, legalna strona internetu Coraz powszechniejszy dostęp do internetu przyniósł nie tylko patologie w p…
ZPAV – zmiana w certyfikacji 2018-06-04 Złote, platynowe i diamentowe płyty przyznawane są w Polsce przez Związek Producentów Audio-Video. Wyróżnienia przyznaje się już nie tylko za sprzedaż nośników fizycznych, lecz również cyfrowych. Niedawno ZPAV wprowadził istotną zmianę w sposobie certyfikowania tych drugich. Jak było do tej pory Certyfikacja przyznawana była podstawie odtworzeń i wyświetleń płyt oraz singli. W tym aspekcie wprowadzono niedawno poważną zmianę. Wcześnie…
Znajdź pracę, kup i sprzedaj dzięki STOART 2018-06-04 STOART to jedna obecnych na polskim rynku organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi i prawami pokrewnymi. Działa na podstawie ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Ale dzięki STOART-owi można znacznie więcej. Co robi STOART Działająca od 1995 roku organizacja zajmuje się zarządzaniem prawami do artystycznych wykonań utworów muzycznych i słowno-muzycznych. Zarządzanie to oczywiście nie wszystko, bo STOART również chro…
AirPlay – lista najchętniej słuchanych piosenek w radiu 2018-06-04 Rozwój internetu nie zmniejszył, wbrew obawom niektórych, popularności radia. Zmienił się jedynie sposób korzystania z niego, bo dołączyły tablety i smartfony. Muzyka prezentowana na antenie radiowej wciąż ma ogromne znaczenie. Przygotowywane jest dla niej specjalne zestawienie. Czym jest airplay Pojęcie "airplay" jest ściśle związane właśnie z radiem i powstało w Ameryce. Pierwotnie oznaczało częstotliwość, z jaką dana piosenka jest gra…