Korzystanie z darmowej muzyki wcale nie musi oznaczać, że łamiemy prawo i jesteśmy piratami fonograficznymi. Ponieważ obok źródeł płatnych, wymagających opłat i podpisywania szczegółowych umów, istnieje mnóstwo miejsc, w których możemy znaleźć odpowiednią dla nas muzykę nie płacąc za to ani grosza.
Open source i Creative Commons - darmowa, legalna strona internetu
Coraz powszechniejszy dostęp do internetu przyniósł nie tylko patologie w postaci torrentów i serwisów peer to peer, służących w dużej mierze do działań pirackich, czyli pobierania utworów bez płacenia za nie. Dzięki rozwinięciu się oprogramowania open source (ich licencja dopuszcza darmowe i zgodne z prawem kopiowanie) oraz licencji Creative Commons (stworzonych przez amerykańskiego profesora prawa Lawrence'a Lessiga), w sieci pojawiło się coraz więcej darmowych treści, aczkolwiek czasami pod pewnymi obwarowaniami.
Creative Commons, w skrócie, ma na celu zarówno ochronę praw twórców, jak dzielenie się twórczością z innymi. Możne ona być dostępna z pewnymi ograniczeniami (np. użycie niekomercyjne, wymienienie autora). Celem nadrzędnym jednak było to, aby kultura była jak najpowszechniej dostępna i chroniła przede wszystkim prawa twórców, nie zaś dystrybutorów. Za darmo można też korzystać z dzieł na podstawie licencji Free Art License.
Gdzie szukać
Google zawsze służy pomocą i wpisanie w okno frazy "free legal music" da sporo odpowiedzi, a tym samym pozwoli rozpocząć proces poszukiwania interesujących nas dźwięków na imprezę, do klubu, sklepu, restauracji itp.
Jesienią 2016 roku jeden z serwisów internetowych opublikował listę kilkunastu najlepszych obecnie miejsc w sieci do poszukiwania darmowej, legalnej muzyki. Miejsce pierwsze zajął serwis Noise Trade, za nim uplasowały się Free Music Archive, Pure Volume, a także doskonale znany Amazon. Jeśli ktoś szuka muzyki w wersji live, dobrym pomysłem może być sprawdzenie zasobów Internet Archive's Audio Library. Dalej również mamy znane nazwy, bo Last.fm oraz Vimeo i SoundCloud. Nazwa CC Trax także się pojawia.
Z polskich darmowych źródeł muzyki, które podaje chociażby serwis Legalna Kultura, można wymienić Cyfrową Bibliotekę Polskiej Piosenki.